VC – Blansko

V sobotu 13. 5. se našich 22 judistů vypravilo Velkou cenu do Blanska. A i přes divoký začátek jsme si odvezli celkem 17 medailí a celkově jsme se celý den prezentovali tvořivým a aktivním judem.

U10

V kategorii U10 nás reprezentovalo hned 8 judistů/judistek. Nejvýraznější stopu zde zanechali Josef Izera, Marcus Šikula a Aleš Procházka. Všichni tři jmenování prošli turnajem bez jediného zaváhání a po dominantních výkonech na ně čekala ta nejcennější medaile. Pro Aleše Procházku to byly první velké závody vůbec, jelikož v Prostějově chyběl kvůli nemoci, a tak se hned uvedl ve velkém stylu. Gratulujeme!
Na svůj skvělý výkon z minulých závodů navázal Antonín Fojtík. Ten při své cestě za medailí narazil hned na 3 soupeře. Dva z nich se mu podařilo bez obtíží porazit, ovšem třetí z nich byl nad jeho síly, a tak si z Blanska, stejně jako z Prostějova, odvezl stříbrnou medaili.
Třetí místa si pak v kategorii U10 vybojovali tito judisté: Tomáš Kozák, Tobiáš Cáb, Maxim Hájek, Vanessa Bláhová.

U12

Početná skupina mladších žáků se začala prát pár hodin po našich nejmladších a trenérské duo Janiš, Švestka se mnohdy muselo hodně ohánět, aby stihli všechny zápasy.
Nicméně ani tato skutečnost nebránila našim U12, aby se předvedly ve skvělém světle.
Nejvýraznějšího výkonu zde dosáhl Ondřej Martinek. Všechna utkání měl pevně ve svých rukou, soupeřům téměř nic nedovolil, a tak se nikdo nemohl divit, že obsadil tu nejvyšší příčku. Ve stejné váhové kategorii se představila i Emma Serbová. Té se bohužel nesešli soupeřky a tak ji pořadatelé přehodili ke klukům. I přes tuto skutečnost Emma vybojovala krásný bronz. Za svůj bojovný výkon se rozhodně nemusela stavět ani další závodnice, Karolína Veselovská. Bronz z minulých závodů, jako by ji nakopl a my ji konečně viděli prát se přesně tak, jak to známe z tréninků. Právě touto bojovností dokázala urvat stříbrnou medaili.
Další stříbro pak přidal Teodor Pazdera. Myslíme si, že na jeho ogoshi budou někteří soupeři ještě dlouho vzpomínat.
Kromě Emmy pak bronzy přivezly také Vítek Švarc, Maxim Hájek a David Šimůnek. Stejně jako pro Aleše Procházku to pro Davida Šimůnka byly vůbec první závody.

U14

Další ostrá zkouška to byla i pro naše starší žáky. A i když se tentokrát turnaj nezapočítával do kvalifikace na Mčr, kluci sem rozhodně nepřijeli odpočivat. Každý z nich ale do Blanska vyrazil v jiném rozpoložení. Například Nicolas Ehrlich chtěl potvrdit svoji vítěznou formu. A vše také nasvědčovalo tomu, že Nikyho v honbě za dalším zlatem nic nezastaví. Nakonec se však i v jeho soustředěném výkonu našla chybka, které byl soupeř schopný využít. Nicolas tak nakonec obsadil druhé místo.
To Jindra s Mikym si chtěli především po spravit chuť. Jindra minule skončil na nepopulárním bramborovém místě, když ho drobné zaváhání stálo medaili. Ani Miky neměl na minulých závodech svůj den, a tak byla jejich motivace jednoznačná. Postavit se na konci dnešního dne na bednu.
A to se oběma z nich podařilo!
Jindřich Káňa si z Blanska odvezl stříbrnou medaili a Miky doplnil sbírku našeho oddílu o medaili bronzovou.

Hodnocení trenéra – Lukáš Janiš

Celkem se od nás turnaje zúčastnilo 22 závodníků, medaili si domů přivezlo hned 17 z nich. To samo o sobě je celkem dobrá známka kvality.
Důležitější než medaile jsou pro mě ale jednotlivé výkony.
Sympatické bylo, že snad všichni naši závodníci byli povětšinou těmi, kteří tvořili zápas a snažili se svými technikami překonat soupeře. To že to občas nevyšlo se prostě někdy stane.
Prohra je nedílnou součástí judistické cesty. Neexistuje snad judista, který by nikdy neprohrál. Kromě nepříjemných pocitů ale prohra také přináší zkušenosti, které jsou mnohdy k nezaplacení